وضعیت ناوگان حمل و نقل با سوخت گاز طبیعی در دومین رویداد فناورانه وسایط نقلیه گازسوز


دکتر ابراهیم اکبرپوران قایم مقام فنی مدیرعامل شرکت ایدم اعلام فرمودند : تا سال 2000 آمار خودروهای گازسوز زیر 3/1 درصد در جهان بوده است. اما از سال 2000 کم کم رشد خودروهای گازسوز با توجه به مزایای گفته شده اتفاق افتاده که هر سال تقریبا سه درصد رشد داشته است که تا سال 2017 به 30 میلیون خودرو رسیده است. که بیشتر اقبال مردم به این خودروها به دلایل اقتصادی و زیست محیطی بوده است.

ایشان در ادامه به 13 مورد از دلایل توجه به خودروهای گازسوز در دنیا را از 25 سال پیش تا کنون اشاره کردند.:

1.    مقادیر آلاینده های ذرات و NOx کمتر که از 25 سال قبل تا کنون بسیار افزایش پیدا کرده است که موتورهای گازسوز از موتورهای دیزلی و بنزینی آلاینده های کمتری دارد.

2.    مقادیر تولید گاز گلخانه ای کمتر

3.    در دسترس بودن گاز طبیعی در محدوده وسیع

4.    قیمت پایین تر گاز طبیعی

5.    گاز طبیعی می تواند از منابع تجدیدپذیر مثل بیوگاز بدست آورده شود.

6.    از نظر فنی به اثبات رسیده است.

7.    هم اکنون در دسترس هستند.

8.    برای تمامی کلاس های خودرو مناسب می باشد.

9.    کمترین فرآیندهای پالایشگاهی را لازم دارند.

10. ایمن تر از خیلی سوخت های مایع هستند.

11. می توانند در محل خانه یا محل کار سوخت گیری شوند.

12. صدای کمتر به اندازه 50 درصد

13. کاهش استهلاک موتور و ...

 

همچنین در ادامه عنوان کردند: آمار کل خودروهای شخصی در جهان هم اکنون 1446 میلیون دستگاه است. نسبت خودروهای گازسوز به کل خودروها در دنیا هم اکنون حدود 2 درصد است. آخرین آمار خودروها در ایران 25 میلیون عدد است که از این تعداد حدود 4 میلیون گازسوز است. همچنین در کشور چین، در حدود 294 میلیون دستگاه خودرو در حال تردد است که از این میزان در حدود 7 میلیون دستگاه گاز سوز است. همچنین کشورهای هند(3میلیون)، پاکستان(3میلیون)، آرژانتین(2.2)، برزیل(1.2) ، ایتالیا(1.1) و مابقی کشور ها دارای کمتر از یک میلیون خودروی گاز سوز هستند. این نکته قابل توجه است که 4 کشور ابتدای لیست در منطقه شرق آسیا و آسیای مرکزی واقع شده اند.

 در اروپا نیز با یک شیب ملایم در حال بالا رفتن آمار خودروهای گاز است . اما درآسیا و اقیانوسیه این آمار با یک شیب بسیار تند افزایش پیدا کرده است. و این نشان دهنده این است که در این مناطق، توجیه اقتصادی بسیار دارد.

دکتر پوران در ادامه به بررسی تاریخچه پیدایش صنعت cng در دنیا پرداختند و گفتند: تا سال 2000 خبری از خودروهای گازسوز نبوده و از سال 2004 و 2005 مردم و دولت ها به دلایل توجیه اقتصادی گاز نسبت به بنزنی ،با شیب بسیار تندی به سمت گازسوز کردن خودروهای خود حرکت کردند.

ایشان اشاره کردند: طبق محاسبات مراکز معتبر انرژي دنیا، پیش بینی میشود که فروش خودروهای گازسوز در دنیا با رشدی 4 درصدی مواجه خواهد شد. طبق این پیش بینی در سال 2028، شاهد اضافه شدند سالانه 2.2 میلیون دستگاه خودرو گاز سوز به خودروهای جهان خواهیم بود.

وی گفت: توسعه خودروهای گازسوز باید با سرمایه گذاری روی خودروهای سنگین انجام شود. طبق آماری که از کشور چین داریم، سهم خودروهای سنگین گازسوز در کشور چین بسیار زیاد است اما در کشور ما تقریبا صفر است و این به دلیل سختی فنی تبدیل خودروهای سنگین است.TAVANA